• Öğrenci Toplulukları Koordinatörlüğü

Üniversitemiz TEKNOFEST KARADENİZ’den 6 Dereceyle Döndü

 

Üniversitemiz Samsun’da gerçekleşen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i Model Roket, Demirkuş, Sineay Studio, Af-Tekno Gençlik ve BrAIn takımlarının elde ettiği 6 dereceyle tamamladı.  Samsun Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’de Model Roket takımı, TEKNOFEST Girişim Programı’na başvuran 434 girişimci arasından 100 bin TL’lik Ön Kuluçka Desteği’ni almaya hak kazanan 25 takımdan biri oldu. 524 başvuru arasından Demirkuş takımı, Helikopter Tasarım Yarışması’nda 2’ncilik elde etti ve sunum özel ödülünün sahibi oldu. 89 takım arasından Sineay Studio takımı Turizm Teknolojileri Yarışması’nda 2’ncilik, Af-Tekno Gençlik takımı 526 proje içinden Eğitim Teknolojileri Yarışması’nda 3’ncülük ve BrAIn takımı Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması’nda en iyi sunum ödülünü kazandı.  Başlangıcından bitimine festivali takip eden ve bu kapsamda temaslarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, TEKNOFEST’e katılan ve dereceye giren tüm takımları tebrik ederek başarılarının devamlı olması temennisinde bulundu. Rektörümüz Zorlu, yaptığı açıklamada “Bu yıl öncekilerden farklı olarak Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile yaptığımız protokol kapsamında Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e akademik paydaş olarak katıldık. Her yıl podyuma çıkma başarısı gösteren ve başarı grafiği giderek artan Üniversitemizin öğrenci ve akademisyenlerini gönülden tebrik ediyorum. Teknofest’in 2021 verilerine dayanarak yaptığı açıklamaya göre Üniversitemiz, TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına 4 yıl boyunca 445 katılımla en fazla katkı sağlayan ilk 10 üniversite içerisinde yer aldı. Bu yılki katılımlar henüz açıklanmadı ama yine ilk 10 içerisinde yer alacağımızı düşünüyorum. Necmettin Erbakan Üniversitesi için belirlediğimiz hedeflerin gerçekleştiğini, son dört yılda yayınlanan yükseköğretim başarı listeleri ve katıldığımız ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar doğrulamaktadır. Üniversitemizi, kendini daima ülkemizin hedeflerine ulaşmasında rol oynayan, ona katkıda bulunan “değer taşıyıcı” bir kurum olarak konumlandırıyoruz. Çok şükür bugün geldiğimiz nokta bizler için onur vericidir. Çok daha iyi noktalara gelmek için durmadan çalışmaya devam edeceğiz inşallah” dedi.

 

 

Festivalde yer alan Üniversitemizin standını, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Konya Milletvekilleri Ziya Altunyaldız ve Selman Özboyacı, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik ile birçok vatandaş ziyaret etti.

 

 

Model Roket takımında, Uçak Mühendisliği Bölümü mezunu Enes Cankat, Uçak Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Hasan Şenyürek, Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mustafa Kamil Bozdoğan, Uçak Mühendisliği Bölümü mezunu Bünyamin Olağan yer alıyor.

Demirkuş takımı, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri Oğuzkaan Dodurga, Abdulkadir Özdemir, Muratcan Sancılı ve Danışman Arş. Gör. Enes Günaltılı’dan oluşuyor. Sineay Studio takımında ise, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi’nden Danışman Öğr. Gör. Yunus Büyükbayram, Fatih Gönül ve Orhan Özyurt yer alıyor. Doç. Dr. Pembe Oltulu danışmanlığında yarışmalara katılan BrAIn takımında da, Meram Tıp Fakültesi öğrencileri Furkan Acar, Esad Yurtseven, Furkan Demir, Omar Muhammed ve Merve Nur Gür yer alıyor. Af-Tekno Gençlik takımında, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi mezunu Dr. Ramazan Divrik ve öğrencileri Mehmet Ege Demir ile Ahmet Yiğit Küçükdere yer alıyor.